powrót

Otwarte głowy, otwarte społeczeństwo

 

"Otwarte głowy - otwarte społeczeństwo!"- to cykl 4 interaktywnych debat społecznych, które zostaną zrealizowane w poznańskich szkołach ponadgimnazjalnych.

Jak pokazało nasze doświadczenie pracy z młodzieżą w obszarze promowania wartości praw człowieka, taka forma pracy jest niezwykle efektywna i cieszy się dużym zainteresowaniem młodych odbiorców. Nastolatki i nastolatkowie mają dużą potrzebę wyrażenia swoich opinii, konfrontacji stanowisk, są chętni do zadawania pytań. Proponowana debata, to coś więcej niż dyskusja. To warsztatowa, interaktywna forma dialogu. Ma na celu stworzyć bezpieczną przestrzeń do wymiany opinii, krytycznego myślenia, zadawania pytań. Proponowana debata daje uczniom i uczennicom możliwość poszerzenia swoich horyzontów w zakresie niezwykle istotnego i kontrowersyjnego obecnie tematu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. Co ważne jest okazją do zweryfikowania własnych, nierzadko stereotypowych poglądów, co jest pierwszym krokiem do budowania rzetelnej, opartej na faktach wiedzy. To właśnie ta forma pracy pozwala wyćwiczyć umiejętność jasnego i przejrzystego formułowania myśli, poddawać konstruktywnej ocenie rozmaite zjawiska, a także w interesujący sposób uzyskać ważną ze względów społecznych wiedzę. 

Co najważniejsze udział w debacie daje uczestnikom poczucie odpowiedzialności i bycia pełnoprawnymi członkami i członkiniami wspólnoty obywatelskiej. Debata jest jednym z najważniejszych czynników konstytuujących społeczeństwo demokratyczne – umożliwia ona kontakt i dyskusję między osobami i ugrupowaniami reprezentującymi różne poglądy i pomysły rozwiązań. 

Punktem wyjścia debacie są podstawowe prawa człowieka: wolność jednostki, prawo do decydowania swoim życiu, prawo do wyboru miejsca zamieszkania i swobody przemieszczania się, prawo do wolności myśli, sumienia wyznania.

W debacie bierze udział 9-osobwy zespół CIM "Horyzonty: moderatorki, paneliści (eksperci, reprezentancji różnych organizacji, instytucji związanych z cudzoziemcami, migrantami oraz cudzoziemcy, a także wolontariusze europejscy. 

Zapowiada się prawdziwa burza mózgów! =)

 

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania 

 

 

 

Kolejne dwie debaty za nami

Tym razem do potyczek słownych stanęli/ły uczniowie i uczennice z XII LO oraz z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Jak zwykle nie zabrakło emocji!

Jak debatować, to z głową!

I tak oto rozpoczęliśmy z wysokiego "D" (jak Debata). Na pierwszy ogień II LO i VI LO z Poznania. Ufff... było gorąco! To widać i słychać, i czuć, że Młodzi mają wiele do powiedzenia. =)