powrót

What’s’Art Promocja Praw Człowieka Przez Sztukę Uliczną

What’s’Art to projekt promocji praw człowieka w przestrzeni publicznej poprzez sztukę uliczną.

Dlaczego? Przeciętnemu Europejczykowi prawa człowieka, czyli prawo do wolności, możliwości decydowania o sobie, swobody wypowiedzi czy wyznania wydają się niezbywalne. Historia jednak pokazuje jawnie, że w każdej chwili prawa te można łatwo stracić. Rozejrzyjcie się wokół siebie - jak często widzicie w przestrzeni publicznej hasła wyrysowane na ścianach “Je*ać + czyjeś wyznanie lub narodowość”? W dzisiejszych czasach rosną niepokoje, przejawy dyskryminacji i mowa nienawiści. Zmieńmy to, pozostawiając pozytywny ślad!

Najważniejszą częścią What’s’Art jest trening 28 pracowników młodzieżowych z 9 krajów Unii Europejskiej (Bułgarii, Cypru, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii i Włoch), podczas którego uczestnicy, wspomagani przez lokalnych, poznańskich artystów, stworzą w Ogrodzie Łazarz mural promujący prawa człowieka. To właśnie w wąskim, niepozornym przejściu między blokami Klaudyny Potockiej 39/41 w Poznaniu powstanie tunel historii walk o prawa człowieka od lat ‘60-tych po czasy współczesne.

Będzie to kulminacyjny punkt treningu, lecz nie jedyny. Celem projektu jest nie tylko zachęcenie poznańskiej społeczności do przeciwdziałania mowie nienawiści i przejawom naruszania godności drugiego człowieka. Dużo istotniejsze jest wyposażenie pracowników młodzieżowych w umiejętności promowania praw człowieka we własnych lokalnych społecznościach. To z tego powodu, trening What’s’Art składa się z trzech, łączących się ze sobą w praktyce, modułów - edukacji w zakresie promocji praw człowieka poprzez organizację różnorakich wydarzeń i akcji street art’owych, edukacji w zakresie tworzenia sztuki ulicznej (tworzenia murali, szablonów graffiti i wlepek) oraz edukacji w zakresie public relations i komunikacji akcji w social mediach i Internecie.

Całość działań odbywa się w Poznaniu w dniach 24.09-3.10.2018 na Dzielnicy Łazarz.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Strona www What’s’Art i więcej szczegółów:https://medium.com/whats-art-poznan
Aktualności z projektu na Facebook Fanpage What’s’Art:https://www.facebook.com/whatsart.poznan/

 

ŁAZART akcje

Sztuka uliczna na Łazarzu, niezależnie od Łazart'u po prostu jest. Od 28.05 można było wziąć udział w konkursie na najfajniejsze zdjęcie z naszego fyrtla. Zdjęcie należało umieścić na naszym fanpage'u. Najlepiej w poście konkursowym.Kategoriami były:MiejsceLudzieKielczace nam kalafęSelfie

ŁAZART warsztaty

W życiu przydają się różne umiejętności np. czytania, pisanie, zianie ogniem. Ponieważ niektóre z nich są kształcone w ramach powszechnego systemu edukacji, CIM Horyzonty w ramach festiwalu Łazart skupia się na umiejętnościach wychodzących trochę poza mury powszechnych placówek edukacyjnych i oferuj...