powrót

Szkolenie Empowerment for social inclusion - youth with disabilities on a labor market 17-24.07.2016 Dymaczewo

Pracownicy młodzieżowi z 8 krajów (Albania, Cypr, Hiszpania, Macedonia, Polska, Portugalia, Serbia, Turcja) przyjechali do Dymaczewa pod Poznaniem na szkolenie „Empowerment for social inclusion – youth with disabilities on a labor market”. 36 osób przez cały tydzień w dniach 17-24.07.2016 pracowało razem nad tym w jaki sposób pomóc młodym osobom z niepełnosprawnościami znaleźć pracę. Według wszystkich badań jest to jedna z grup najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym, głównie z powodu barier na rynku pracy – zarówno w tych w głowach pracodawców i pracowników, jak i tych infrastrukturalnych. W naszym szkoleniu również uczestniczyły osoby na wózkach i z niepełnosprawnością wzroku, tak więc szkolenie miało bardzo praktyczny charakter. W ciągu tygodnia udało nam się przełamać wiele stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami w głowach uczestników, poznać sytuację takich osób w innych krajach i powiązać ją z podstawowymi kierunkami polityki społecznej na europejskim i globalnym poziomie.

Poza tym uczestnicy mieli szansę spróbować na własną rękę rozwiązać problemy na jakie napotykają młode osoby z niepełnosprawnościami podczas wielu symulacji i zajęć teatralnych. Odbywały się też zajęcia praktyczne z wykorzystywania konkretnych metod pomocnych w aktywizacji społecznej i zawodowej, jak np. coaching. 21 lipca odwiedziliśmy firmę Komputronik – lidera w Polsce w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz spółdzielnię socjalną OpenTechnologies. Wizyty miały bardzo praktyczny charakter i nasi uczestnicy przedstawiali wiele pomysłów jak lepiej promować zatrudnialność takich osób. Nie zabrakło zwiedzania Poznania, a dzień uwieńczyliśmy kolacją w całkowitych ciemnościach (dla wielu uczestników jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń w życiu) w Dark Restaurant.

Poza zajęciami pływaliśmy w jeziorze, graliśmy w siatkówkę, albo uczyliśmy się tańczyć narodowe tańce z różnych krajów. Tydzień zleciał jak jeden dzień, ale to nie koniec naszego projektu. Międzynarodowa grupa (już teraz) ekspertów opracowuje właśnie poradnik dla pracowników młodzieżowych dotyczący pracy z osobami niepełnosprawnymi, ich sytuacji, metod aktywizujących, wykorzystywania edukacji i tego jak zwiększać ich szanse na rynku pracy. Poradnik ukaże się w wersji online za kilka miesięcy i będzie promowany w całej Europie, a tym czasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z projektu.

Projekt finansowany ze środków programu Erasmus+