powrót

Relacja Dnia Języków w Gimnazjum nr 51

3 października 2017, w ramach kontynuacji działań CIL prowadzonego przez Centrum Inicjatyw Mlodzieżowych Horyzonty, w Gimnazjum 51, odbył się Dzień Języków Europejskich. Młodzież zaangażowana w przygotowania tego przedwsięzięcia, wraz z zagranicznymi wolontariuszami goszczącymi naszą organizację i innymi osobami chętnymi do współtworzenia tej inicjatywy, od 4 tygodni przy konsultacji z obcokrajowcami zamieszkującymi w tym momencie Łazarz , przygotowywała różne tańce, piosenki, prezentacje, jedzenie , ozdoby i inne charakterystyczne dla danego kraju rzeczy. Po wielu spotkaniach i próbach , wreszcie nadszedł długo wyczekiwany dzień! W udekorowanej przez wszystkich zaangażowanych w przygotowywaniu tej inicjatywy sali i zapachu potraw przygotowywanych wspólnie w domach przez uczniów, wolontariuszy, ich rodziców, sąsiadów i nauczycieli,  rozpoczęly się prezentacje poszczególnych krajów i przeplatające te pokazy konkursy z wiedzy na temat poszczególnych krajów i ich języków.

Każda grupa starała się zaprezentować jak najlepiej, chodząc po sali  częstując produktami swojego wylosowanego kraju, przedstawiając fakty i ciekawostki ich dotyczące, śpiewając piosenki i recytując poezję w lokalnych językach, a także pokazując stroje lokalne przygotowane wspólnie w czasie tych 4 tygodni przygotowań w klasach i domach. Jury, składające się z obcokrajowców zamieszkujących Łazarz i Dyrekcji Szkoły, miało naprawdę niełatwe zadanie, ale po podliczeniu punktów z wszystkich etapow tej inicjatywy w końcu udało się wyłonić zwycięzców!  W czasie Dnia Języków Europejskich, CIM Horyzonty, zaprosił także wszystkich gości do wspólnego uczenia się języków obcych w ramach organizowanych przez organizacje bezpłatnych kursów dla różnych grup wiekowych prowadzonych przez wolontariuszy europejskich goszczących w Poznaniu.

Mamy nadzieje ze te działania przyczynia się do podtrzymania atmosfery integracji międzykulturowej i międzypokoleniowej, która była obecna w czasie Dnia Języków Europejskich!