powrót

Między nami sąsiadami

Projekt „Między nami sąsiadami” to odpowiedź na potrzebę integracji społeczności lokalnej i cudzoziemców mieszkających w Poznaniu, a konkretnie w dzielnicy Łazarz oraz zbudowania przestrzeni bezpiecznej, otwartej i przyjaznej wszystkim obywatelom, bez względu na kraj pochodzenia, etniczność czy wyznanie.

Od jesieni 2015 r. wyraźnie daje się zaobserwować wzrost zachowań rasistowskich i mowy nienawiści względem obcokrajowców. Pogarszające się nastroje społeczne w Poznaniu najbardziej uderzają w grupy osób pochodzenia arabskiego i wyznania muzułmańskiego. Jako edukatorzy i trenerzy Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „Horyzonty” od lat związani z Łazarzem, doceniający różnorodność kulturową, działający na rzecz budowania dialogu ludzi z różnych kultur i kontekstów społecznych, postanowiliśmy poszukać sposobu na zmianę tych postaw.

Bazując na własnych, 10–letnich doświadczeniach w pracy na rzecz dialogu międzykulturowego, jesteśmy przekonani, że poprzez proponowane działania i ich skalę, zbudujemy bezpieczną przestrzeń do wzajemnego poznania się sąsiadów. Poskutkuje to pobudzeniem ciekawości, zachęci do wymiany doświadczeń, dzięki czemu podniesiemy świadomość otaczającej nas wielokulturowości, co z kolei da silną i trwałą podstawę do stworzenia więzi!

 

  Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Poznania 

 

Partnerzy projektu:
          

 

 

Podsumowanie projektu "Między nami Sąsiadami"

Stało się! Po 10 miesiącach wytężonej pracy, podsumowaliśmy i oficjalnie zamknęliśmy międzykulturowy projekt "Między nami Sąsiadami". 

Międzykulturowe Spotkanie Świąteczne i 10-lecie Horyzontów

16 grudnia, czyli podwójna okazja do świętowania! =)

DEBATA w 1LO

12 grudnia 2016 młodzież z I LO w Poznaniu miała niepowtrzalną okazję dyskutować na temat tego "Czy harmonijne życie w społeczeństwie wielokulturowym jest możliwe?".

Warsztaty międzykulturowe w MCKO

Młodzież z poznańskiego Gimnazjum nr 51 zawitała do Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego. Jak było? Zapraszamy do lektury!

Kultura smaku - przysmaki kultury w Kręgu

Ciemne listopadowe i grudniowe popołudnia na Łazarzu zostały ożywione ostatnio czterema spotkaniami z kulturą i kuchnią Hiszpanii, Bułgarii, Łotwy i Francji w Osiedlowym Klubie Kultury „Krąg” organizowane przez Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "HORYZONTY". Czwórka obcokrajkowców z wymienionych wyżej ...